O nas

Przedszkole Specjalne „Orzeszek” powstało w 1990 r. Początkowo działało jako Ośrodek Rehabilitacyjny dla Dzieci „Orzeszek”, a od 07.03.1995 r. jako Przedszkole Specjalne „Orzeszek” (wpis do ewidencji Kuratorium Oświaty nr 32/95).

„Orzeszek” jest placówką społeczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Na Tak – organizację pożytku publicznego (KRS 0000070098)

Do naszego przedszkola przyjmujemy dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością – te, które wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Bardzo się staramy, aby czas, jaki spędzają w przedszkolu, był pełen serdeczności, ciekawych wrażeń oraz maksymalnego bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Bardzo ważnym elementem naszej pracy jest zapewnienie dzieciom wysokiej jakości terapii i rehabilitacji. Każdy dzień w naszym przedszkolu jest szczegółowo zaplanowany dla każdego przebywającego w nim dziecka. Codziennie odbywają się poranne i popołudniowe zajęcia w grupie oraz indywidualne zajęcia każdego dziecka z pedagogiem oraz rehabilitantem.

Specjaliści zatrudnieni w „Orzeszku” odbyli wiele szkoleń i studiów podyplomowych z zakresu wczesnej interwencji, logopedii, alternatywnych i wspomagających metod komunikacji (AAC), metody NDT Bobath, Baby Bobath, Voity, Hallwicka, Sherborne, odruchów wg. Sally Goddard, integracji sensorycznej (SI) i wielu innych.

Od 1995 r. „Orzeszek” stał się placówką szkoleniową dla specjalistów pracujących lub zamierzających pracować z dziećmi z głębokim stopniem upośledzenia umysłowego. Na organizowanych w „Orzeszku” trzydniowych kursach przeszkoliliśmy już ponad tysiąc specjalistów z całej Polski. Nauczyciele – pedagodzy i fizjoterapeuci – pracujący w „Orzeszku” dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc różnorodne specjalistyczne kursy i szkolenia. W roku 1999 ukazała się książka napisana przez nich, pt. „Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim”, a w roku 2002 „Jak pracować z rodzicami dziecka upośledzonego” oraz „Profil osiągnięć ucznia. Przewodnik dla nauczycieli i terapeutów z placówek specjalnych”.